تاریخچه تکامل هدفون ها

تاریخچه تکامل هدفون ها

آنچه در این مطلب می‌خوانید

تاریخچه تکامل هدفون ها به سال های نسبتا دور بر می گردد. جالب توجه است که تاریخچه هدفون پیش از اولین دستگاه های واکمن می باشد.

امروزه هدفون یکی از گجت های صوتی پر کاربرد و محبوب به شمار می رود. تقریبا همه افراد به نوعی از هدفون ها و هندزفری ها بهره می برند. این استفاده ممکن است در جهت پاسخ تلفنی و یا گوش دادن به موسیقی با پادکست باشد.

در واقع هدفون ها در دنیای امروز گجت های معمولی هستند که در دسترس اغلب افراد قرار دارند. انواع هدفون های موجود در بازار امروز شامل هدفون بیسیم، هدفون رو گوشی، هدفون پشت گردنی و … است.

هدفون هایی که امروزه با آن ها سر و کار داریم، نسل تکامل یافته این گجت های دوست داشتنی هستند.

نحوه کار هدفون چگونه است؟

برای آشنایی بیشتر با هدفون ها و تاریخچه تکامل آن ها، ابتدا باید با نحوه عملکرد آن ها آشنا شویم. تولید صوت در انواع مختلف هدفون روندی مشابه دارد.

در تولید صوت، اگر شکل گیری صدا بر روی دستگاهی دیجیتال باشد، این سیگنال دیجیتال در قدم اول باید به کمک مبدل آنالوگ دیجیتال به جریان الکتریکی خام تغییر یابد.

در ساخت اسپیکر هدفون، قطعات زیادی به کار می رود. اما بخش های اصلی اسپیکر هدفون شامل آهنربا، سیم پیچ صدا و مخروط می باشد.

مبدل آنالوگ دیجیتال جریان را از طریق سیم پیچ صدا منتقل کرده و با آن میدان مغناطیسی در سیم پیچ رخ می دهد. میدان مغناطیسی تولیدی شده، با آهنربا اطراف سیم پیچ تعامل شکل می دهد. در نهایت مخروط های هوا جا به جا شده و امواج فشار تولید می شود. چیزی که به گوش انسان توسط هدفون می رسد، همان امواج فشار می باشد.

چه زمانی اولین هدفون ها ساخته شدند؟

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره داشتیم، تاریخچه شروع تکامل هدفون به گذشته ای دور بر می گردد. تاریخچه این گجت های صوتی حتی مربوط به دوران پیش از واکمن ها می باشد.

اولین هدفون ها در سال 1881 تولید شده اند و کاربری آن ها برای اپراتور های تلفن بود. ساخت هدفون در آن زمان در جهت رفع نیاز به پاسخگویی تماس و انتقال آن بدون نیاز به دست بوده است.

اما هدفون های آن زمان ابزار هایی سنگین و نحوه قرار دهی آن ها نیز دشوار بود. وزن این اسپیکر ها چیزی بالغ بر 4.5 کیلوگرم بوده است و برای استفاده آن را روی شانه قرار می دادند.

این اولین هدفون بود و از آن جا تکامل هدفون ها آغاز شد. جهش مهمی روی اولین هدفون در سال 1891 به وجود آمد. چرا که در این سال، هدفون درون گوشی تولید شد و در آن زمان این هدفون تحول عظیمی بر روی نسخه های پیشین داشت.

جالب توجه است که بدانید در ابتدای دهه 1880 میلاد، پخش موسیقی از طریق خط تلفن انجام می شد! این یعنی در آن زمان ها تلفن کاربرد هایی فراتر از برقراری ارتباط را مهیا می کرد.

دیگر جهش در تاریخچه تکامل هدفون ها در سال 1895 اتفاق افتاد. در این سال ها الکتروفون به وجود آمد. الکتروفون ها هدفون هایی مشابه با گوشی پزشکی بود و یک دسته داشت. از بخش پایینی دسته الکتروفون، سیم خارج شده و آن سیم به خط تلفن متصل می شد. در واقع به کمک الکتروفون، پخش موسیقی انجام می شد و تاریخچه پخش موسیقی با هدفون در این جا آغاز شد.

پیدایش اولین هدفون های نوین

هدفون های قدیمی، ظاهری نسبتا پیچیده و با اختلاف با هدفون های امروزی بودند. اما شکل نوین هدفون ها، در سال 1910 به وجود آمد. اولین هدفون های با شکل نوین، توسط ناتانیل بالدوین اختراع شد.

طریقه قرار گیری این هدفون ها بالای سر افراد بود. البته یک تفاوت این هدفون ها با شکل هدفون های امروزی این است که در هر یک از این هدفون ها، سیم مختص به خود تعبیه شده و اتصال آن نیز به جکی جدا انجام می شد.

در 1958 اولین هدفون های استریو، در دهه 1960 و 1970 هدفون های رادیو و دهه های 1980 و 1990 ایرباد ها به وجود آمدند. هدفون های بلوتوثی نیز در سال 2004 و ایربادز بلوتوثی نیز اوایل دهه 2010 به وجود آمد.

با بی نویز بهتر میشه شنید

امروزه تنوع هدفون ها در بازار تجهیزات صوتی بالا است. از فروشگاه بی نویز می توانید انواع هدفون رو گوشی، هدفون پشت گردنی و … را خریداری و درب منزل تحویل بگیرید.

مطالب دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه