تریبل صدا

هر آنچه باید درباره تریبل (treble) صدا و نحوه عملکرد آن بدانید

آنچه در این مطلب می‌خوانید

تریبل صدا: امروزه سیستم های پخش صدا از جمله سیستم های پر مخاطب دنیای تکنولوژی هستند. روش های مختلفی در جهت کنترل کیفیت صدای پخش وجود دارد.

یا تنظیمات اکولایز پخش کننده می توان تغییراتی را در محتوای صوتی در حال پخش اعمال کرد. این تنظیمات باعث ایجاد تغییرات در کیفیت صدای خروجی در پخش صدا می شود.

از جمله تنظیماتی که در پخش صدا تاثیر می گذارد، تریبل (Treble) است.

تریبل (Treble) صدا به چه چیزی گفته می شود؟

در پخش کننده ها، تنظیمات صدای مختلفی وجود دارد. یکی از این تنظیمات تریبل صدا (Treble) است. برای آشنایی با عملکرد تریبل ابتدا باید یک توضیحی درباره توانایی شنوایی انسان بدهیم. انسان ها امکان شنیدن صدا هایی را دارند که در محدوده شنوایی آن ها باشد.

محدوده مجاز فرکانس شنوایی انسان بین 20 الی 20 هزار هرتز می باشد. البته در سنین و شرایط مختلف ممکن است محدوده شنوایی انسان کم تر از این محدوده باشد.

مفهوم تریبل صدا نیز مربوط به این محدوده شنوایی می شود. تریبل صدا به بالاترین قسمت صدا گفته می شود. تریبل محدود 6 هزار الی 20 هزار هرتزی را در بر می گیرد.

محصولات بی نویز: خرید اسپیکر ارزان

به کمک تریبل Treble صدا می توان تا شفافیت صدای خروجی را تحت تاثیر قرار داد. در واقع با کم و زیاد شدن تنظیمات تریبل، شفافیت صدا نیز دستخوش تغییر می شود.

اگر بخواهیم کاربرد تریبل را در پخش موسیقی مورد بررسی قرار دهیم، صدا هایی نظیر فلوت و ویولون که در ساخت موسیقی استفاده می شود.

از جمله صدا های با فرکانس زیاد می باشند. در واقع این صدا ها تریبل بالایی را در موسیقی داشته و به همین جهت تغییر تنظیمات تریبل می تواند آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

کیفیت صدای افراد نیز با تغییر تنظیمات تریبل، تغییر خواهد کرد. در واقع یکی از کاربرد های تریبل افزایش کیفیت صدای پخش است. برای مثال اگر صدای رادیو چندان واضح نبود، به کمک این تنظیمات می توان کیفیت صدای بهتری را شاهد بود.

لازم به ذکر است که تنظیمات تریبل Treble صرفا در مواقعی کاربردی هستند و استفاده بیش از اندازه از آن می تواند صدایی بی کیفیت ارائه دهد. اگر تریبل را بیش از اندازه زیاد کنیم، احتمال بروز صدایی تیز و نازک وجود دارد.

تریبل Treble و بیس Bass چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

همانطور که گفته شد، تریبل یکی از تنظیمات صدای کاربردی در پخش است. بیس نیز دیگر تنظیماتی است که برای موسیقی کاربرد دارد.

در واقع تریبل و بیس نقطه مقابل یکدیگر هستند. تریبل تنظیمات مربوط به فرکانس بالایی صدا و بیس تنظیمات مربوط به فرکانس های پایینی صدا که در دسترس انسان قرار دارد را شامل می شود.

در تنظیمات این دو، همواره باید کاربری سیستم صوتی را در نظر گرفت و با توجه به آن اقدام نمود. به کمک تنظیمات بیس صدا امکان حجیم تر شدن صدای خروجی مهیا می شود. همواره توصیه می شود برای دریافت صدای خروجی با کیفیت، این دو تنظیم را متناسب با سیستم صوتی و محتوای آن اعمال نمایید.

برای مثال صدای خروجی سیستم اگر بیش از حد حجیم و خشن باشد، با کاهش تنظیمات بیس می توان صدای مطلوب تری را دریافت کرد. کاربرد تریبل و بیس صدا در مواقعی است که صدا یکنواخت و بی کیفیت باشد. در این مواقع با افزایش هر دوی این تنظیمات می توان صدای مطلوب تری را از سیستم صوتی دریافت کرد.

محصولات ما: هدفون بی سیم ارزان قیمت

دیگر تنظیمات مربوط به فرکانس های صدا، تنظیماتی است که در میان بیس و تریبل قرار دارد. این تنظیمات Mid یا فرکانس میانی نامیده می شود. در فرکانس میانی انواع نت ها که در بین صدا های زیر و بم قرار دارد، تنظیم می گردد. به کمک تنظیمات فرکانس میانی می توان صدایی با وضوح بالا و شفافیت مناسب دریافت کرد.

سخن پایانی

به طور کلی نمی توان در همه شرایط تنظیمات تریبل را کاربردی دانست. گاهی اوقات بهترین حالت پخش، عدم تغییر در فرکانس های صدا است. اگر تنظیمات صدا در بهترین حالت قرار داشته باشد، کیفیت صدای خروجی نیز در بهترین وضعیت خود خواهد بود.

در سیستم های صوتی گوناگون، اعمال تنظیمات مناسب می تواند صدایی ایده آل برای ما در پی داشته باشد. در انواع هدفون بیسیم، هدفون گوشی، پارتی باکس و … کیفیت صدای خروجی حائز اهمیت است. به همین جهت برای اعمال تنظیمات اختصاصی باید دقت و عملکرد خوبی را داشته باشیم.

مطالب دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه