توان اسپیکر چیست؟

توان اسپیکر چیست؟ بررسی توان واقعی و توان اسمی اسپیکر

آنچه در این مطلب می‌خوانید

موسیقی همواره موجب بروز احساسات مختلف در ما می شود. به همین جهت است که تجهیزات صوتی پخش کننده موسیقی، از جمله پر طرفدار ترین دستاورد های تکنولوژی هستند.

شرکت های زیادی در راستای تولید و عرضه انواع سیستم های صوتی فعالیت دارند. بدین جهت، رقابت بالایی در این صنعت برقرار است.

سیستم های صوتی صرفا محدود به هدفون بیسیم یا اسپیکر ها نمی شود. سیستم صوتی خودرو، ساندبار ها و … دیگر سیستم هایی هستند که در جهت پخش مورد استفاده واقع می شوند.

برخی از افراد صرفا با توجه به قیمت سیستم صوتی اقدام به خرید می کنند. اما فاکتور های خرید سیستم صوتی شامل موارد زیادی است.

یکی از فاکتور های سیستم صوتی که در هنگام خرید باید به آن توجه شود، توان صوتی است. توان صوتی یکی از ویژگی های مهم اسپیکر و دیگر تجهیزات صوتی می باشد که نقش مهمی در صدای خروجی آن دارد. در این مطلب به معرفی توان اسپیکر و بررسی توان واقعی و اسمی می پردازیم. همراه با بی نویز باشید.

توان صوتی در اسپیکر چیست؟

در سیستم های صوتی، با بررسی مشخصات فنی با توان صوتی رو به رو خواهید شد. توان صوتی همان توان الکتریکی سیستم است.

این توان از سمت تقویت کننده صوتی به بلندگو انتقال پیدا می کند. واحد محاسبه توان صوتی، وات می باشد. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، هر واحد انرژی مصرفی سیستم صوتی را با وات نشان می دهند و هر چه این مقدار بیشتر باشد، مقدار صدای تولیدی توسط اسپیکر نیز افزایش می یابد.

این امر به موجب این است که هر چه میزان توان بالاتر باشد، انرژی برگرفته از آمپلی فایر، انرژی برابر حرکت دیافراگم و تبدیل به انرژی صوتی نیز بالاتر می رود، به همین جهت صدای تولیدی بیشتر خواهد بود.

با توجه به توضیحات ذکر شده متوجه شدیم که توان صوتی در واقع حجم بلندی صدای تولیدی است. توان صوتی در اسپیکر با توجه به اندازه و کاربری که دارند، متفاوت است.

اسپیکر های بلوتوثی از جمله محبوب ترین انواع اسپیکر می باشند. این اسپیکر ها قابلیت حمل آسانی داشته و به همین جهت است که برای جمع های خودمانی و محیط های کوچک، گزینه مناسبی است.

توان صوتی در اسپیکر بلوتوثی سایز کوچک عموما 5 یا 10 وات می باشد. این حجم صدا متناسب با اندازه اسپیکر و کارایی آن می باشد.

اسپیکر های چمدانی، عموما اسپیکر هایی با سایز بزرگ تر از اسپیکر های بلوتوثی کوچک هستند. این نوع اسپیکر ها را به موجب سبک انتقال و ظاهر آن ها، اسپیکر چمدانی می نامند.

توان صوتی در اسپیکر های چمدانی گاها تا 100 وات نیز می رسد. 100 وات حجم صدای بسیار زیادی را تولید می کند و مناسب با فضا های بزرگ می باشد.

اگر قصد خرید اسپیکر پارتی دارید، اسپیکر های چمدانی می توانند گزینه مناسبی باشند. لازم به ذکر است که میزان توان اسپیکر، صرفا حجم صدای تولیدی را تحت تاثیر قرار می دهد و ربطی به کیفیت پخش ندارد.

توان واقعی اسپیکر چیست؟

توان صوتی دستگاه تنها فاکتور مربوط به توان دستگاه نیست. توان واقعی از جمله دیگر فاکتور هایی است که جزو مشخصات فنی اسپیکر و یا دیگر سیستم صوتی محسوب می شود. توان واقعی توانی است که ساب ووفر، بلندگو یا آمپلی فایر امکان پخش به صورت متداوم را در آن حدود دارد.

توان واقعی یعنی میزان توان دستگاه در محدوده ای که به دستگاه آسیب نمی رسد. اگر از سیستم صوتی بیش از توان صوتی آن به طور مداوم استفاده شود، امکان آسیب رسیدن به آن وجود دارد. به همین جهت شرکت های سازنده توان واقعی را نیز در مشخصات فنی عنوان می کنند.

توان اسمی اسپیکر چیست؟

دیگر توان اسپیکر، توان اسمی آن است. توان اسمی را تحت عنوان های MAX Power، Dynamic Power و توان نهایی نیز عنوان می کنند. توان اسمی، توانی است که بیشترین حالت پخش سیستم صوتی را عنوان می کند.

لازم به ذکر است که توان صوتی در واقع نوعی بازارگرمی توسط شرکت تولیدکننده است. چرا که امکان پخش به اندازه توان اسمی، صرفا کمتر از یک ثانیه ممکن است. در واقع توان اسمی اندازه ای است که اسپیکر امکان پخش کمتر از یک ثانیه با آن توان را دارد و منجر به آسیب رسانی به اسپیکر نمی شود.

با بی نویز بهتر میشه شنید!

بی نویز امکان خرید انواع تجهیزات صوتی را با امکان بررسی مشخصات فنی آن ها فراهم کرده است. سفارش خرید ساند بار، هدفون بیسیم و دیگر سیستم های صوتی را می توانید از بی نویز به ثبت رسانده و درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

بستن
مقایسه
خانه
0 محصول سبد خرید