وبلاگ

چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد؟

چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد؟

چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد؟ ساب ووفر ها یا همان بیس Bass، از جمله اجزای پر طرفدار در سیستم های صوتی می باشد. این قطعه هم در سیستم های خانگی و هم در سیستم های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

ساب ووفر پخش صدای بیس یا همان فرکانس پایین را در سیستم بر عهده دارد. subwoofer ها باعث پخش موسیقی با انرژی بیشتری می شوند و به همین جهت در خرید اسپیکر پارتی و اسپیکر های مشابه، بیس Bass همواره مورد توجه قرار می گیرد.

یکی از موضوعاتی که در ساب ووفر ها مشاهده می شود، صدای پاپ هنگام خاموش شدن ساب ووفر است. این موضوع برای افراد می تواند نگران کننده باشد. به همین جهت در این مطلب به بررسی علت این صدا هنگام خاموش شدن می پردازیم.

علت صدای پاپ هنگام خاموش شدن ساب ووفر چیست؟

به طور کلی علت پخش صدای پاپ زمانی که سیستم ساب ووفر خاموش می شود، خاموش شدن شگنال صوتی پیس از خاموشی آمپلی فایر می باشد. بدین منظور باید آمپلی فایر پیش از DSP خاموش گردد و بدین جهت دیگر صدای پاپ پخش نشود. لازم به ذکر است که یکی از علل صدای پاپ هنگام خاموش شدن ساب ووفر، مشکل در آمپلی فایر می باشد.

در ادامه به بررسی علل مختلف پخش صدای پاپ در هنگام خاموش شدن ساب ووفر می پردازیم.

اشکال در تنظیمات اتوماتیک

یکی از عللی که می تواند موجب صدای پاپ در هنگام خاموش شدن ساب ووفر شود، اشکال در تنظیمات خودکار می باشد. زمانی که تنظیمات اتوماتیک روشن باشد، DSP ممکن است پیش از آمپلی فایر خاموش شود و در نتیجه صدای پاپ بدهد.

مشکلات در بیس Bass بیسیم

دیگر علتی که موجب نویز در بلندگو می شود، تداخل در بیس Bass بیسیم است. به طور کلی زمانی که صدای ترکیدن و ترک خوردن در ساب ووفر به وجود می آید، علت می تواند اختلالات ساختار فیزیکی دستگاه بیس باشد. همچنین شل بودن اتصال های ورودی، عدم سازگاری در تقویت کننده ها، سیگنال قطع شده و همچنین عیب در منبع تغذیه دیگر علل پخش صدای نابهنجار هنگام خاموش کردن سیستم می باشد.

بررسی در بی نویز: خرید انواع ساندبار در بی نویز

برخی از این تداخلات را خود نیز می توانید مرتفع نمایید، ولی احتمال دارد نیاز به تعویض بعضی از قطعات وجود داشته باشد.

اشکال در فیزیک سیستم

دیگر علت صدای پاپ هنگام خاموش شدن ساب ووفر، وجود اشکال در فیزیک سیستم ساب ووفر می باشد. در واقع اگر اشکال فیزیکی در ساب ووفر وجود داشته باشد، صدای تو در تویی بروز پیدا کرده و این موضوع می تواند موجب نگرانی کاربران شود.

قدرت پایین دستگاه بیس

پایین بودن قدرت دستگاه ساب ووفر نیز می تواند موجب پخش صدای نامتعارف از آن شود. برای مثال اگر منبع تغذیه انرژی سیستم مشکل داشته باشد، برق دستگاه قطع شده و در نتیجه سیگنال های آن متوقف می گردند.

صدای وزوز دستگاه نیز می تواند در اثر انرژی ناکافی دستگاه باشد.

قدرت پایین دستگاه بیس می تواند به موجب علل مختلفی باشد. برای مثال زمانی که کابل دستگاه و سیم کشی های آن با نقص مواجه باشد، قدرت دستگاه پایین خواهد آمد و یا به طور کلی پخش صدای آن متوقف خواهد شد.

اگر از آمپلی فایر با قدرت کم در دستگاه بیس استفاده شود، صدا های نامتعارفی هنگام خاموش شدن دستگاه به وجود خواهد آمد.

چگونه علت صدای پاپ هنگام خاموش شدن ساب ووفر را متوجه شویم؟

همانطور که پیشتر به بررسی آن پرداختیم، علل صدای پاپ هنگام خاموش کردن ساب ووفر می تواند متفاوت باشد. به همین جهت برای رفع مشکل نیاز است تا علت بروز این صدا به درستی تشخیص داده شود.

رفع مشکل با خاموش کردن تنظیمات خودکار

از جمله علل بروز مشکل در ساب ووفر و پخش صدای نامتعارف، تنظیمات روشن شدن اتوماتیک دستگاه می باشد. به همین جهت اگر مشکل از این تنظیمات بود با خاموش کردن و غیر فعال کردن آن می توان مشکل را بر طرف کرد.

رفع مشکل اختلال بیس بیسیم

امروزه از سیستم های صوتی بیسیم زیادی استفاده می شود. زمانی که از چند سیستم بیسیم در خانه و یا محل قرارگیری ساب ووفر استفاده شده است، احتمال بروز تداخل در سیگنال ها وجود دارد. به همین جهت برای رفع مشکل می توان از اتصال با سیم سیستم استافده کرد.

بررسی کنید: خرید انواع اسپیکر های ارزان از بی نویز

تغییر ورودی های صوتی و تعمیر آمپر ساب ووفر دیگر روش های رفع مشکل صدای پاپ هنگام خاموش شدن دستگاه بیس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *