ساب ووفر عادی

فاز ساب ووفر عادی یا معکوس چیست

آنچه در این مطلب می‌خوانید

ساب ووفر ها از جمله دستگاه های پر کاربرد در سیستم صوتی هستند که کیفیت پخش موسیقی و جذابیت آن را می توانند دو چندان کنند. ساب ووفر در واقع همان بیس Bass است. بیس به فرکانس های پایین صدا گفته می شود. وقتی از ساب ووفر در سیستم صوتی استفاده می شود در واقع فرکانس های پایین آن را با شدت و کیفیت بیشتری می شنویم.

تنظیمات مناسب در سیستم های صوتی و انواع اسپیکر و ساب ووفر، می تواند لذت استفاده از آن را بیشتر نماید. چرا که با توجه به نوع اسپیکر و ساب ووفر و همچنین موسیقی مورد نظر، صدا های فرکانس های پایین و بالا می توانند پخش صدا را با تغییرات زیادی رو به رو کنند.

فاز ساب ووفر در واقع کنترل گر این بخش می باشد. با اعمال تغییرات در فاز ساب ووفر می توان پخش صدای آن را با تغییرات مختلفی مواجه کرد. در ساب ووفر ها کلیدی برای اعمال تغییرات فاز ساب ووفر وجود دارد. با اعمال تغییرات در این کلید، صدا می تواند بهتر شود و یا در مواردی پخش صدا بدتر نیز شود. به همین جهت تنظیمات ساب ووفر و فاز آن در واقع باید کاملا متناسب با نوع ساب و اسپیکر های آن انجام  شود.

فاز ساب ووفر به چه می گویند؟

به طور خلاصه اگر بخواهیم فاز ساب ووفر را تعریف کنیم، فاز ساب ووفر امکان ایجاد تاخیر در سیگنال الکتریکی دریافتی به وسیله هادی ها را می دهد. این فاز ها یک محدوده خاصی را دارند. فاز ساب ووفر می تواند عددی مابین 0 الی 180 باشد.

فاز ساب ووفر عادی در واقع حالت عادی ساب ووفر است. اما ساب ووفر ها یک حالت دیگری نیز دارند که به آن فاز معکوس می گویند. نتیجه پخش در فاز معکوس ساب ووفر تفاوت زیادی با حالت عادی آن دارد.

در نظر داشته باشید که استفاده از فاز معکوس در ساب ووفر فقط در مواقع خاصی انجام می شود. به طور مثال زمانی که سیم کشی ساب ووفر خارج از فاز و یا معکوس انجام شده باشد، از فاز معکوس ساب ووفر استفاده می گردد.

فاز معکوس در ساب ووفر ها موجب ایجاد تاخیر در آن ها می شود. در واقع زمانی که فاصله زیادی ما بین سیستم های مختلف صوتی وجود دارد، از فاز معکوس می توان استفاده کرد.

در برخی از مکان ها به موجب فضای بزرگی که دارند از بلندگو های زیادی با فواصل مختلف استفاده می شود. در این مکان ها گاها از فاز معکوس ساب ووفر استفاده می شود. در واقع به موجب فاز معکوس ساب ووفر در این مکان ها، می توان هماهنگی میان ساب ووفر و بلندگو ها را نتیجه گرفت.

موارد استفاده از فاز ساب ووفر چیست؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره داشتیم، با فاز ساب ووفر می توان در میان سیگنال های الکتریکی دریافتی توسط هادی ها، تاخیر ایجاد کرد. به همین جهت مورد استفاده از فاز ساب ووفر زمانی است که کاربر می خواهد میان ساب و دیگر بلندگو ها هماهنگی ایجاد کند.

بدین منظور برچسب فاز را در پشت ساب ووفر پیدا کرده و با کلید مخصوص آن تغییرات مورد نظر را اعمال کنید. فاز ساب ووفر می تواند عددی بین 0 الی 180 درجه باشد.

فاز عادی ساب ووفر چیست؟

به طور کلی با خرید ساب ووفر، فاز این دستگاه ها به صورت پیشفرض بر روی 0 تنظیم شده اند. 0 درجه در فاز ساب ووفر به معنای فاز عادی می باشد. به فازی عادی این دستگاه ها، فاز درون فاز نیز گفته می شود.

زمانی که فاز عادی باشد، سیگنال دریافتی ساب ووفر با دیگر اسپیکر هایی که در اطراف محیط قرار دارد، هماهنگ خواهد بود.

فاز معکوس چیست؟

همانطور که گفتیم در فاز عادی یا 0 درجه، سیگنال های دریافتی با دیگر بلندگو ها هماهنگ هستند. فاز معکوس زمانی رخ می دهد که میزان فاز ساب ووفر به 180 درجه تغییر یابد. در حالت فاز معکوس، هادی هایی که اقدام به ارسال سیگنال از کانال اصلی کرده، قطبیت را عوض می کنند. به موجب تغییر قطبیت توسط هادی ها، عملیات انتقال سیگنال با تاخیر رو به رو شده و به همین جهت ضربان مخروط عکس می گردد.

در حالت فاز معکوس هماهنگی میان ساب ووفر با دیگر بلندگو های موجود در اتاق دیگر در حالت فاز نخواهد بود.

بی نویز

جهت خرید اسپیکر جی بی ال ، هدفون بیسیم ، خرید اسپیکر پارتی و … به فروشگاه بی نویز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

بستن
مقایسه
خانه
0 محصول سبد خرید