آمپدانس اسپیکر چیست؟

آمپدانس اسپیکر چیست؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید

اسپیکر ها از جمله وسایلی هستند که کاربرد های بسیاری دارند. در عین حال شما می توانید آن ها را در انواع و اندازه های مختلف خریداری کنید. اسپیکر ها همان نوع پیشرفته و ارتقاء یافته بلندگوها می باشند. اسپیکرها هر کدام دارای مشخصات فنی خاصی هستند که معمولا در گوشه ای از اسپیکر حک و مشخص شده است که برای یک خرید اسپیکر ارزان مفید است. مشخصاتی مانند وات خروجی. یکی از این مشخصه ها آمپدانس اسپیکر است. در مقاله پیش رو در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

آمپدانس اسپیکر چیست؟

یکی از نکات مهم و ویژگی های فنی اسپیکر ها آمپدانس می باشد. و موقع خرید یک اسپیکر حتما بایستی در مورد آن مطلع گردید. در تعریف آمپدانس می توانیم بگوئیم آمپدانس اسپیکر یعنی مقاومت داخلی سیم پیچ اسپیکر و علامت اختصاری (Z) نشان دهنده آن است. واحد اندازه گیری اهم می باشد. توجه داشته باشید که امپدانس تاثیری در کیفیت صدای پخش شده ندارد. بهترین حالت این است که بلند یا کم بودن صدا را مشخص می کند. پس برای اطلاع از کیفیت وسیله باید به گزینه ها و مولفه های دیگری توجه داشته باشید. از جمله آن ها می توان به فرکانس پاسخگویی اشاره کرد.

علت نام گذاری آمپدانس چه می باشد و چرا نام مقاومت را برای آن تعیین نمی کنند؟

این مسئله بخاطر این است که معمولا مقاومت را در مدارهای DC می گویند و این نوع از اسپیکر ها را در مدارهای AC! با این تعریف آمپدانس محصول مقاومت در برابر جریان DC و همینطور واکنش در جریان AC می باشد‌. لازم به یادآوری است که مقدار مقاومت اسپیکر همیشه ثابت بوده و آمپدانس متغیر می باشد. با فرکانس صدا تغییر می کند. معمولا بر روی آهنربای بلندگو عدد اهم نوشته شده است که آمپدانس بلندگو نامیده می شود. در واقع باید دقت داشته باشید که امپدانس با مقاومت متفاوت است. با دقت در این تفاوت ها است که قادرید نتیجه واقعی در انتخاب اسپیکر درست داشته باشید.

چرا امپدانس مهم است؟

در این بخش از مقاله قصد داریم به اهمیت آمپدانس اسپیکر خانگی بپردازیم. این وسیله باعث تقویت جریان خروجی از اسپیکر می شود. این قطعه می تواند جریان را محدود کند. پس برای ایجاد جریان بیشتر باید امپدانس پایین تر باشد. جریان زیادتر، توان بیشتری را ایجاد می کند. از این رو صدای ایجاد شده از اسپیکر بیشتر می شود. از این رو استفاده از این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد. می توان از آن به درستی در اسپیکر ها استفاده کرد. از این رو زمانی که تمایل به خرید اسپیکر یا بلندگو دارید حتما آمپدانس آن را بررسی کنید.

تطبیق آمپدانس اسپیکر به چه معنی است؟

تطبیق آمپدانس اسپیکر به معنی مقاومت بلندگو در محدوده مقدار مقاومتی که امپلی فایر پشتیبانی می کند می باشد. به عنوان مثال یک امپلی فایر با قدرت 8 تا 16 اهم را پشتیبانی می کند. در این حالت شما می توانید اسپیکر 8 تا 16 اهمی را به صورت مستقیم بدون ترس از خرابی صدا به این امپلی فایر متصل کنید.

تطبیق آمپدانس اسپیکر به چه معنی است؟

برای درک بهتر لازم است این توضیح را بدهیم که چه یک عدد بلندگو و چه تعداد بیشتری بلندگو(اسپیکر) را بخواهیم به آمپلی فایر متصل کنیم حتما بایستی تطبیق آمپدانس انجام پذیرد. اسپیکر ها را مانند مقاومت در نظر بگیرید. اگر خروجی امپلی فایر شما 8 اهم باشد چندین حالت وجود دارد که بدبن صورت است.

حالت اول این که اسپیکر متصل به آمپلی فایر یک عدد باشد حتما  اسپیکر بایستی  8 اهمی باشد تا تطبیق آمپدانس اسپیکر با امپلی فایر به صورت صحیح انجام پذیرد.

در حالت دوم وقتی است که دو اسپیکر به امپلی فایر متصل باشد. در این صورت اگر اسپیکر ها 4 اهمی باشد می توانید آنها را با هم سری کنید تا در مجموع 8 اهم خروجی داشته باشید. آمپدانس اسپیکر ها با امپلی فایر مطابقت داشته و مشکلی پیش نیاید.

حالت سوم هم بدین صورت می باشد که چندتا اسپیکر فعال و متصل به امپلی فایر دارید‌. در ابن صورت بایستی به نحوی اسپیکر ها را به امپلی فایر متصل کنید که مجموع آمپدانس 8 اهم بشود.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت بی نویز به بررسی آمپدانس اسپیکر پرداختیم. اما نکته آخر دقت در اندازه آمپدانس در خروجی صدا موثر می باشد‌. حتما به این مسئله توجه کنید که میزان اهم خروجی از اسپیکر ها با امپلی فایر تطبیق داشته باشد. در غیر این صورت باعث خرابی و سوختگی دستگاه و سیستم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

بستن
مقایسه
خانه
0 محصول سبد خرید