وبلاگ

صدای 8 بعدی یا 8d چیست؟

صدای 8d

امروزه تکنولوژی منجر به معرفی قابلیت های زیادی شده است. برای جذب مخاطب بیشتر به این تکنولوژی ها، گاها اسامی حیرت انگیزی را می شنویم. در سال های اخیر قطعا شما هم با نام هایی نظیر سینمای 4، 5، 6 بعدی و … مواجه شده اید. یکی از نام های جدیدی که به گوش می خورد صدای 8d است. وقتی با این نام مواجه می شویم این سوال پیش می آید که آیا واقعا صدا می تواند در 8 بعد به گوش ما برسد؟

صدای 8 بعدی عبارتی است که در موسیقی های زیادی با آن مواجه شده ایم. در واقع انسان توانایی گوش دادن به صدا ها به صورت سه بعدی را دارد. برای درک بهتر این موضوع به این فکر کنید که چگونه بدون دیدن منبع صدا محل تقریبی آن را تشخیص می دهید. در واقع به کمک تشخیص صدای سه بعدی است که انسان می تواند صدای پشت سرش را تشخیص دهد که منبع صدا از کدام سمت است.

امروزه موسیقی های 8 بعدی یا 8d به نحوی هستند که زمانی که با هدفون به آن ها گوش می دهید احساس می کنید که صدا از جوانب مختلف به گوش شما می رسد. حتی برنامه هایی در جهت 8 بعدی کردن موزیک های عادی نیز وجود دارند.

معرفی صدای 8d

همانطور که گفتیم انسان قابلیت شنیدن و تشخیص صدای سه بعدی را دارد. به کمک این قابلیت است که امکان تشخیص جهت منبع پخش صدا فراهم می شود. اما صدای 8 بعدی به صورت علمی وجود ندارد. در واقع صداهایی که به گوش ما می رسند هیچ ابعادی نداشته و این قابلیت مغز ما است که جهات مختلف صدا را تشخیص می دهد. مغز انسان به نحوی است که امکان تفسیر صدا هایی که به آن می رسد را دارد. البته این تفسیر مغز محدود به سه بعد می شود. در واقع زندگی ما شامل سه بعد می باشد. سه بعد مذکور را ارتفاع، طول و عرض تشکیل می دهند.

لازم به ذکر است که صدا های 8 بعدی یا همان 8d ابعاد اضافه تری از 3 بعد اصلی قابل درک ندارند. در واقع صدای 8 بعدی نوعی مارکتینگ است که فعالان این حوزه جهت جذب مخاطب بیشتر آن را نام گذاری کرده اند.

در واقع زمانی که ما صدای هشت بعدی می شنویم، در واقع به واسطه اصول ضبط دو گوشی، مغز فریب داده می شود. در صدا ها و موسیقی های 8 بعدی که امروزه وجود دارند، طراحی صوت به نحوی است که زمانی که با هدفون آن را گوش می دهیم، انگار صدا را از جهات بسیار مختلف می شنویم. در واقع صدای 8 بعدی نقاطی هستند که در فضای سه بعدی انتشار می یابند.

حس گوش دادن به موسیقی 8d چگونه است؟

اگر تا به حال به موسیقی 8 بعدی گوش نداده اید، این نوع موسیقی می تواند حس و حال ویژه ای را به شما القا کند. برای درک بهتر این حس تصور بفرمایید که در یک سالن هستید و نوازندگانی در محیط اطراف شما به طور شگفت آوری حضور دارند و می نوازند.

عملکرد مغز در هنگام پخش صدا

زمانی که شما یک صدا را می شنوید، مغز با بررسی نشانه های مختلفی در می یابد که محل پخش صدا کدام سمت است. نکته قابل توجه درباره قدرت شنیداری انسان این است که صدا هایی که از سمت راست انتشار می یابند زود تر از صدا هایی که از چپ منتشر می شوند، به گوش می رسند.

دیگر ویژگی عملکرد مغز هنگام پخش صدا، منعکس شدن صدا ها می باشد. در واقع زمانی که صدا از اجسام پرتاب می شود، انعکاسی به وجود می آید و مغز از این انعکاس در جهت تشخیص محل صدا استفاده می کند.

تاثیر صدای 8 بعدی در مدیتیشن

یکی از کاربرد های صدا و موسیقی 8 بعدی، به کارگیری آن در مدیتیشن است. نکته جالب درباره این نوع صدا این است که بر اساس مطالعات پیرامون ضربات دو گوشی، این نوع صدا ها می توانند تاثیرات مثبتی را در سلامت شنونده داشته باشند. به همین جهت گوش دادن به مدیتیشن های 8 بعدی می تواند با سرعت بیشتری حالت روانی مربوط به مدیتیشن را در ذهن فعال نماید.

هدفون مناسب

به منظور گوش دادن به موسیقی های 8 بعدی، نیاز به هدفون های با کیفیتی دارید که پخش صدا را به درستی انجام دهند. در بی نویز شما می توانید انواع هدفون بیسیم ، هدفون جی بی ال و … را با قیمتی مناسب تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *