شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر

شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر

آنچه در این مطلب می‌خوانید

امروزه در دنیای دیجیتال اسپیکر ها به یکی از پرکاربردترین لوازم و تجهیزات صوتی می باشند. این تجهیزات صوتی در حال حاضر در مدل های مختلف با کیفیت های متفاوت و قدرت های پخش گوناگون وجود دارد. اسپیکرها در اندازه های مختلف از جیبی گرفته تا بزرگ ویژه سالن های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه در مقاله پیش رو از وب سایت بی نویز در مورد شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر توضیحاتی خواهیم داد.

استفاده از اسپیکر

اسپیکر یا همان بلندگو دستگاهی است که برای تبدیل سیگنال های الکتریکی تقویت شده به ارتعاشات هوا از تقویت کننده استفاده می کند. در نتیجه صدای خروجی بلند تر از حد معمول بوده و امکان کم یازیاد نمودن دستگاه نیز وجود دارد. امروزه اسپیکر ها دو نوع دارند:

نوع اول آن دسته هستند که صدای خروجی از آنها به صورت استریو می باشد. به این معناست که اسپیکر های خانگی سمت چپ و راست دو کانال خروجی صدای متفاوت دارند. اسپیکر های نوع دوم معمولی بوده و  صدای با کیفیت بالا از یک بلندگو پخش می شود.

شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر

همانگونه که قبلا نیز گفتیم اسپیکر ها دارای مدل ها و با کیفیت و قدرت های متفاوت می باشند. اما در مورد کیفیت صدا بایستی بگوییم به طور کلی سه دسته صدا در موسیقی و اصولا خروجی اسپیکر ها وجود دارد که عبارتند از:

  • صدای زیر
  • بم
  • صدای متوسط

از طرف دیگر این را نیز می دانیم که قدرت و محدوده شنوایی انسان بین حداقل 20 الی حداکثر 20000 هرتز می باشد.

کیفیت خروجی صدای اسپیکر از شاخص های اصلی

شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر به نکات بسیار زیادی بستگی دارد. کیفیت خروجی صدا از فرایند های اصلی اسپیکر ها می باشند. در موقع استفاده از اسپیکر ها ممکن است چند صدای هم زمان از خروجی اسپیکر شنیده شود که کیفیت خوب این خروجی صداها بستگی به عوامل زیر دارد:

کیفیت خروجی صدای اسپیکر از شاخص های اصلی

ساب ووفر

این سیستم (ساب ووفر) که اصطلاحا به آن ساب هم می گویند برای پخش صدای بم یا باس می باشد. هرچه قدرت ساب ووفر در اسپیکر بیشتر باشد صدای Bass به صورت واضح تر شنیده می شود. این سیستم در خروجی صدای بن تاثیر بسزایی دارد.

میدرنج اسپیکر از شاخص های اصلی سنجس کیفیت

میدرنج نیز از شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر می باشد. این سیستم صدای میانی و متوسط خروجی از اسپیکر را کنترل و پردازش می کند. همانگونه که ساب در خروجی صدای بن مهم است سیستم میدرنج نیز در خروجی صدای متوسط تاثیر بسزایی دارد.

توییتر اسپیکر

این سیستم در اسپیکر ها برای تقویت صدای زیر می باشد. اگر اسپیکر پارتی دارای خروجی صدای بالا و متوسط خوبی باشد اما صدای زیر را به خوبی پخش نکند بعد از مدتی شنیدن از صدای پخش شده خسته خواهید شد. به همین خاطر باید بگوئیم یک اسپیکر خوب اسپیکری است که قدرت خروجی هر سه سیستم را داشته باشد و به خوبی آن را به اجرا بگذارد.

سنجش کیفیت صدای اسپیکر

بعد از مشخص شدن کیفیت صدا در اسپیکر ها به سنجش کیفیت صدای آن نیز خواهیم پرداخت. در حقیقت شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر بخش های زیادی دارد.

اگر بخواهیم در مورد کیفیت صدای اسپیکر ها مطلع شویم بایستی به RMS نوشته شده بر روی اسپیکر توجه کنیم‌ نه وات. چرا که در یک اسپیکر خوب علاوه بر وات RMS، نیز مهم می باشد. در مورد RMS نیز باید بگوییم نشان دهنده توان و قدرت واقعی یک اسپیکر می باشد. به همین خاطر برای RMS ها نیز می توان سه دسته در نظر گرفت:

  • اسپیکر های رومیزی
  • اسییکر های همراه
  • اسپیکر های خانگی
  • اسپیکرهایی که برای مراسم ها مورد استفاده قرار می گیرند.

هر کدام دارای قدرت RMS متفاوتی می باشند‌.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت بی نویز ما به بررسی شاخص های اصلی سنجش شدت و کیفیت صدای اسپیکر پرداختیم. اما نکته مهم و پایانی این که در مورد اسپیکر ها در هر مدل و نوعی یکی از مهمترین مواردی که بایستی در نظر گرفته شود حساسیت اسپیکر می باشد. حساسیت در اسپیکر ها نشان دهنده میزان صدا در ازای یک مقدار توان می باشد. به طور کلی بایستی بگوییم که حساسیت این را نشان می دهد که از یک سیگنال یک وات چه اندازه فشار صوتی در فاصله یک متری تولید می گردد. یک سیستم صوتی استاندارد معمولا 87 دسی بل حساسیت دارد. اگر این عدد کمتر از 82 باشد ضعیف و اگر بالاتر از 92 باشد خروجی خیلی قوی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

بستن
مقایسه
خانه
0 محصول سبد خرید