فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون

فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون

آنچه در این مطلب می‌خوانید

اسپیکر جزو آن دسته تجهیزاتی هستند که امروزه در دنیای دیجیتال جایگاه خاصی یافته اند. این تجهیزات در کنار سایر دستگاه ها نیز به عنوان مکمل صوتی شناخته می شود‌‌. یکی از این دستگاه ها تلویزیون های خانگی است. در مقاله پیش رو از وب سایت بی نویز در مورد فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون توضیحاتی خواهیم داد.

چیدمان اسپیکر های خانگی

یکی از دغدغه‌های هر خانواده زیبایی و چیدمان تجهیزات و وسائل منزل می باشد. برای چیدمان لوازم الکتریکی علاوه بر زیبایی جنبه های الکتریکی و سیگنال های بین دستگاهی را نیز بایستی رعایت کنند. اسپیکر (Speakker) برای شنیدن موسیقی و صدای بهتر از منابع تصویری مورد استفاده قرار می گیرد. صداها در اصل ارتعاشات مکانیکی هستند. با چندین شاخص که معروفترین آنها پسامدها هستند اسپیکر ها صداها را با ارتعاش دیافراگم تولید می کنند. در این حالت کیفیت صدا بهتر و در حد عالی تری به گوش می رسد. اما برای چیدمان و فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون باید در اولین مرحله نوع اسپیکر ها را شناسایی کنیم اسپیکر ها در سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ دسته بندی می شوند.

 • اسپیکر های کوچک یا توییتر صداهای زیر یا فرکانس بالا را پخش می کنند.
 • به جهت پخش صدای انسان و فرکانس های متوسط از اسپرکر های متوسط استفاده می شود.
 • اسپیکر های بزرگ نیز که به ووفر معروف هستند برای صداهای بن مورد استفاده قرار می گیرند.

تکنیک چیدمان و فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون

در مورد تکنیک چیدمان اسپیکر ها بایستی اساس کار را بر اصول مهندسی صدا قرار دهیم. در این مهندسی مشخص می شود که در چه زاویه و یا نقطه ای قرار بگیریم تا بهترین استفاده را با کیفیت بالا ببریم. اصطلاحا به این نقاط (sweet spot) می گویند که این سیستم تابع شرایط پژواک فاصله و زاویه ها می باشد. در این چیدمان تعداد و نوع اسپیکر ها تکلیف شما را مشخص می کند.

تکنیک چیدمان و فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون

در کنار تلویزیون نکته اصلی این است که هنگام چیدمان باندهای چپ در سمت چپ و باند های راست در سمت راست قرار گیرند. بهتر است که باندهای صدای متوسط با فاصله بیشتر از تلوزیون و در میانه اتاق یا سالن باشند تا صدای انسان ها مشخص تر شنیده شوند. با قرار دادن اسپیکرهای فراگیر یا ساراند در اطراف، می توانید صدای صحنه را بهتر و فراگیر تر داشته باشید. اسپیکر های ساب ووفر صدای بم را در بخش مرکزی قرار دهید. البته قدرت این نوع اسپیکر ها در مکان قرارگیری آن موثر خواهند بود.

نکات مهم برای فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون

موارد مهمی که در فاصله تلویزیون و اسپیکر ها باید رعایت شود عبارتند از:

 • در مرحله نخست بهتر است تلویزیون را در قسمت عرضی دیوار و در وسط قرار دهیم‌.
 • مرحله دوم این که محل قرار گیری تلویزیون به گونه ای باشد که وقتی روی مبل قرار دارید به لحاظ ارتفاع چشمان شما وسط تصویر و یا اندکی به سمت پایین تر قرا بگیرد.
 • مرحله سوم این که نمایشگر یا تلویزیون نسبت به سر زاویه عمودی داشته باشد تا از ذوزنقه ای شدن تصویر جلوگیری شود.
 • اسپیکر ها به صورت جپ و راست به صورت قرینه و در فاصله ای حداقل 50 سانتی متری در دو طرف تلویزیون قرار گرفته شده باشند.
 • حتما اسپیکر ها به صورت عمودی قرار گیرد. مگر این که ساخت خود اسپیکر به گونه ای باشد که نوع ساخت آن افقی باشد.
 • فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون و مبل یکسان باشد. بدین معنی که اسپیکر های نوع سیستم متوسط در فاصله وسط بین مبل و تلویزیون باشد.
 • اسپیکر های جانبی تلویزیون به گونه ای باشد که فاصله آن با دیوار نیز کم نباشد. مگر نوع معماری این فاصله را اجبارا کمتر کند.
 • اسپیکر های توییتر که صداهای ریز را استخراج می کنند دارای ابعاد کوچک با فرکانس بالا هستند. بایستی به صورت مستقیم به سمت شما باشند تا از شنیدن صداهای ریز و ظریف نیز لذت ببرید.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت بی نویز ما به بررسی فاصله مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون پرداختیم. اما نکته آخر این که اگر قصد استفاده از ساندبار و اسپیکر های مختلف در این سیستم را دارید بهتر است حتما با متخصصین این امر مشورت کنید. در صورت امکان و این که اگر خواستار کیفیت بهتر هستید حتما نصب این سیستم را به افراد خبره و فنی این کار بسپارید. استفاده بهینه از این سیستم نصب توسط متخصص توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

بستن
مقایسه
خانه
0 محصول سبد خرید